Jdi na obsah Jdi na menu
 


Naučné stezky a zajímavosti

-Prameny Vltavy
(1172m n.m.) - pramen nejdelší české řeky Vltavy. V místě pramene Vltavy stála dříve nad cestou turistická chata Klubu českých turistů. Za 2. světové války zde byl pracovní tábor zajatců, kteří zde pracovali na těžbě dřeva. Po válce se toto místo (stejně tak jako velká část Šumavy) stalo pro veřejnost zakázaným územím. V současné době nejnavštěvovanější místo nedaleko Kvildy.
p8270047.jpg
p8270043.jpg p8270045.jpg

-Vchynicko-Tetovský plavební kanál

Nástupní místo od parkoviště na Rokytě, v obci Srní nebo u mostu Rechle. Celkem 16km, možno krátit. Informační panely o minulosti a současnosti zdejšího kraje. Dále je možno pokračovat k Hauswaldské kapli opředené tajemnem o zjevení, (která byla v roce 1958 podminována a odstřelena) a zázračném prameni.

 pa140030.jpg
 upraveny-most.jpg
 -Rokyta

Unikátní venkovní geologická expozice, kterou tvoří altán s infopanely a ukázky hornin. Možnost návštěvy IS NP. V budově je expozice věnovaná historii plavení dřeva

pa140042.jpg
 -Boubínský prales

Směr B.Lada,v Zátoni odbočit na Boubín. Přístup od parkoviště v Kaplici, při cestě informační středisko Indina Pila, Samotný nástup u Boubínského jezírka (2km). Okruh stezky 3,8km kolem nejcennějšího jádra přírodní rezervace, jeden z nejstarších pralesů ve střední Evropě, od r. 1858. Nejstarší stromy dosahují stáří 300-400 let. Rozloha NPR je 666ha. Na vrcholu Boubína (5km) je rozhledna

4cc.jpg
 -Stožecký prales, Stožecké skály a Stožecká kaple

Nástup v obci Stožec nebo České Žleby-informační středisko (3km). Stezka 1km pro pěší. Informační panely o zdejším pozoruhodném pralese a o poutní Stožecké kapli. Vyhlídka ze Stožecké skály.

 
 -Schwarzenberský plavební kanál

Začátek na Jeleních Vrších (expozice o kanálu) nebo nad obcí Nová Pec. Vede podél nejatraktivnější a nejzachovalejší části plavebního kanálu: 419m dlouhý tunel, Rosenauerova kaplička, akvadukt, atd. informační panely v češtině a němčině o historii i přírodě jižní Šumavy.

 
 -Medvědí stezka

Nástup od železniční zastávky Ovesná ( 2 km od Nové Pece) nebo v Černém kříži a IS Stožec. Trasa 14 km dlouhá vede přes Jelení Vrchy. K zajímavostem patří žulové „skalní město“ s četnými kamennými útvary (Vinklan, Obří kostky, atd.), Jelení jezírko, Medvědí kámen – místo zástřelu posledního šumavského medvěda.

 
 -Stifterova stezka

Nástup u rodného domu A. Stiftera v Horní Plané. Informace o básníku Šumavy i o zajímavostech Hornoplánska. Délka okruhu cca 4km.

plesne-jezero.jpg
 -Bílá strž

Největší vodopád Šumavy (14m). Přístup od Černého jezera nebo od Hamrů.

 

-Čeňkova Pila a Antýgl

 

Na soutoku Vydry a Křemelné. Nejstarší funkční elektrárna. Muzeum energetiky. Pozoruhodné obrovské vymleté kameny v řece Vydra. 7km podél divoké řeky Vydry mezi Antýglem a Čeňkovou Pilou. Kaňonovité údolí s význačnými geomorfologickými jevy v I. zóně NP.

p6260771.jpg

-Březník a Luzenské údolí

Jedno z nejchladnějších údolí s výhledem na bavorských vrchol Luzný s typickým kamenným vrcholem. Přístup od Modravy.

20141101_133531.jpg

-Dračí skály u Svojší

Skýtají vynikající vyhlídku do hlubokého údolí horní Otavy a na vrcholy v blízkosti Modravy,Srní a prášil.

pa140084.jpg

-Bučina

Zaniklá obec Bučina byla nejvýše položenou osadou na Šumavě. Z Bučiny jsou někdy vidět Alpy.

100_4620.jpg
-Knížecí Pláně

Zaniklá dřevařská obec. U bývalého kostela je pietně upraven hřbitov.

 

-Zhůří u H.Kvildy

Zaniklá osada Zhůří. Těmito místy vedla ve 14.století obchodní stezka z Bavorska do K.Hor. Vynikající výhledy z Huťské hory.

20141102_132128.jpg